// ŚRODKI DLA SZPITALI NA CYBERBEZPIECZEŃSTWO w 2023

W zeszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał prawie 650 umów umożliwiających otrzymanie specjalnych środków dla placówek medycznych na budowę bezpiecznej infrastruktury IT, czyli poprawy cyberbezpieczeństwa w sieciach informatycznych.

To rezultat zwiększonego ryzyka ataków na systemy komputerowe, których celem może być polski sektor medyczny. Wysokość zwrotu wydatków na poprawę cyberbezpieczeństwa dla danej placówki medycznej wynosiła nawet do 900 tys. zł. Dodatkowe środki na bezpieczeństwo IT miały zostać wykorzystane do końca 2022 roku.

Środki można było wykorzystać na szeroko pojętą ochronę IT, między innymi na: UTMyoprogramowanie antywirusowe czy backup danych, ale także na rozwiązania bardziej kompleksowe, jak: systemy typu SIEM (wykrywanie incydentów bezpieczeństwa), DLP (zapobiegające wyciekowi danych) oraz systemy lub usługi typu SOAR ( Security Orchestration, Automation And Response) pozwalające na monitorowanie i automatyzację reakcji na incydenty.

Pomimo podpisanych przez NFZ prawie 650 umów z placówkami medycznymi, w dalszym ciągu wiele uprawnionych podmiotów nie skorzystało z dofinansowania lub skorzystało z niego w ograniczonym zakresie.

Wynika to z tego, że wiele działów IT borykało się z problemami formalnymi związanymi z otrzymaniem dofinansowania na cyberbezpieczeństwo, często z niego rezygnując na którymś z etapów, również po podpisaniu umowy z NFZ.

Najczęstsze z problemów dotyczyły m.in.:

W związku z tym, że w budżecie NFZ zarezerwowanym na ten program w dalszym ciągu pozostaje spora pula niewykorzystanych środków, wszystko wskazuje na to, że projekt będzie kontynuowany w bieżącym roku przez NFZ, jednak na zmienionych zasadach. 

Prawdopodobnie zmiany będą dotyczyć grupy rozwiązań IT, o których finansowanie będą mogły ubiegać się szpitale, które realizują świadczenia w ramach leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, lecznictwa uzdrowiskowego oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. 

Więcej informacji dotyczących pełnego zakresu rozwiązań IT dla branży medycznej, które będą podlegać dofinansowaniu przez NFZ oraz kryteriów ich przyznawania w 2023 roku ma się oficjalnie pojawić w najbliższych tygodniach.

// Pozwól sobie pomóc

Dlaczego my?

Posiadamy duże doświadczenie we współpracy z jednostkami medycznymi, które ubiegały się w minionym roku o dofinansowanie z NFZ na poprawę cyberbezpieczeństwa.

Każda placówka, która do tej pory nam zaufała i której pomagaliśmy w doborze rozwiązań,  organizacji audytu, wsparciu merytorycznym lub formalnym, finalnie otrzymała dofinansowanie z NFZ.

Jeśli potrzebujesz rozwiązania, audytu lub po prostu chciałbyś się skonsultować jako administrator placówki medycznej, zachęcamy do niezobowiązującego kontaktu.

    Masz pytania?

    Wypełnij formularz poniżej, jeśli potrzebujesz konsultacji, audytu lub wsparcia w zakresie doboru rozwiązań, które kwalifikują się na dofinansowanie w 2023 roku.

    Jakim rozwiązaniem jesteś zainteresowany?

    Masz pytania dotyczące rozwiązania IT, które chciałbyś zakupić w ramach dofinansowania Ministerstwa Zdrowia?

    Napisz lub zadzwoń do nas!

    // Chętnie porozmawiamy i doradzimy

    Nie znalazłeś tego,
    czego szukałeś?

    737 185 902 | 737 185 903 | 727 790 662

    737 191 570