// Rozwiązania zapobiegające wyciekowi danych

DLP - co to jest?

DLP (Data Loss Prevention) czyli rozwiązanie zapobiegające wyciekowi danych to zestaw narzędzi i procesów służących do wykrywania i zapobiegania niechcianemu zniszczeniu, nieautoryzowanemu dostępowi i eksfiltracji poufnych danych.

Organizacje korzystają z technologii DLP w celu ochrony swoich danych wrażliwych i zapewnienia zgodności z przepisam. Rozwiązania DLP wykorzystują reguły do klasyfikacji i ochrony danych wrażliwych, aby użytkownicy nie mogli przypadkowo lub złośliwie wykraść danych wrażliwych z organizacji. Rozwiązania DLP monitorują punkty końcowe i sieci w celu ochrony danych w stanie spoczynku, w ruchu i w użyciu.

DLP - rozwiązania zabezpieczające przed wyciekiem danych

DLP - dla kogo i po co?

Średni koszt wycieku danych w USA wzrósł do 4,24 mln USD w 2021 r. Praca zdalna z powodu pandemii COVID-19 była głównym czynnikiem mającym na to wpływ. W przypadku dużych organizacji może on być jeszcze wyższy. Koszt naruszenia danych był najwyższy w branży medycznej, co stanowi jeden z powodów wdrożenia dofinansowania przez Ministerstwo Zdrowia do rozwiązań IT dla jednostek medycznych, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.

Wiele organizacji staje przed wyzwaniem śledzenia wszystkich swoich danych, które muszą chronić ze względu na liczne przepisy branżowe i rządowe. Wynika to z faktu, że pracownicy korzystają obecnie z wielu urządzeń i przechowują dane w różnych lokalizacjach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, notebooki, serwery plików oraz w chmurze. Korzystają również z wielu kanałów komunikacji, takich jak poczta e-mail, udostępnione foldery online, media społecznościowe i oprogramowanie do współpracy, aby wysyłać i udostępniać dane. Z tych powodów wiele organizacji nie jest w stanie śledzić poufnych danych opuszczających organizację i zapobiegać ich utracie bez odpowiednich rozwiązań.

Najczęstsze przyczyny wycieku danych

Głównymi przyczynami wycieków danych w organizacji są:

  • Eksfiltracja danych przez cyberprzestępców

Cyberprzestępcy atakują wrażliwe dane i używają wielu technik, takich jak phishing, złośliwe oprogramowanie, socjotechniki i ataków typu injection (wstrzykiwanie), aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych organizacji i je eksfiltrować.

  • Niezamierzone ujawnienie danych

Niektóre wycieki danych są spowodowane błędami ludzkimi. Pracownik może błędnie skonfigurować dostęp do wrażliwych danych w chmurze lub ujawnić tajne informacje w repozytoriach kodu.

  • Złośliwe osoby uprawnione

Niezadowolony pracownik może naruszyć konta  użytkowników o większych uprawnieniach, aby wyprowadzić poufne dane poza organizację.

Obszary, w których wykorzystywane jest DLP

Popularne obszary, w których wykorzystuje się systemy DLP:

  • Zgodność (compliance)

Organizacje, które zbierają i przechowują informacje umożliwiające identyfikację osoby, informacje o kartach płatniczych lub chronione informacje zdrowotne, muszą przestrzegać przepisów dotyczących zgodności. Rozwiązanie DLP pomaga organizacji przestrzegać tych przepisów, identyfikując, klasyfikując i monitorując dane wrażliwe.

  • Ochrona własności intelektualnej

Rozwiązanie DLP pomaga także klasyfikować własność intelektualną organizacji i chronić przed nieautoryzowanym dostępem i wykradaniem tajemnic handlowych.

  • Widoczność danych

System DLP może również pomóc organizacji w śledzeniu danych w spoczynku i ruchu w punktach końcowych, sieciach czy chmurze. Zapewnia to organizacjom większą widoczność przechowywanych typów danych.

Rodzaje rozwiązań DLP

Istnieje wiele metod kradzieży danych z organizacji. Rozwiązanie DLP powinno być w stanie wykryć możliwie jak najwięcej sposobów, w jaki dane wrażliwe mogą zostać wykradzione. Najważniejsze z nich to:

DLP dla urządzeń końcowych 
Rozwiązanie Endpoint DLP monitoruje dane na urządzeniach w sieci. Jest ono instalowane na punktach końcowych, takich jak laptopy, serwery, smartfony, drukarki itp., aby monitorować i chronić znajdujące się na nich dane. Endpoint DLP chroni dane na tych punktach końcowych, nawet jeśli punkt końcowy jest w trybie offline lub jest podłączony do sieci publicznej. Zapobiega również przenoszeniu wrażliwych danych na USB.
DLP dla sieci
Network DLP jest wdrażane w sieci i monitoruje przesyłane dane. Wszystkie przychodzące i wychodzące dane mogą być monitorowane, chronione i blokowane z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Zasady DLP można egzekwować na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. To rozwiązanie może chronić dane tylko na urządzeniach podłączonych do sieci i nie chroni danych na urządzeniach offline.
E-Mail DLP
Rozwiązanie DLP poczty e-mail monitoruje i filtruje wiadomości e-mail na podstawie określonych słów kluczowych. Dzięki temu może ograniczyć wyciek danych przez pocztę elektroniczną.
Chmura DLP
Rozwiązanie Cloud DLP  monitoruje i chroni dane przechowywane w chmurze. Moduł ten może chronić i monitorować wiadomości e-mail, dokumenty i inne typy plików.

Najlepsze praktyki DLP

Potrzebujesz konsultacji, dialogu technicznego, webinaru?

Napisz lub zadzwoń do nas!
// ROZWIĄZANIA DLP ORAZ SZYFRUJĄCE, KTÓRE REKOMENDUJEMY:

// Chętnie porozmawiamy i doradzimy

Jesteś zainteresowany
lub masz pytania?

737 185 902 | 737 185 903